Papírcsomagolás és számla Kovács Soma boltjából

Kovács Soma nyíregyházi kereskedő volt, s üzlete „A törökhöz” címzett fűszer-,festék-,dohány-, bélyegáru boltja a 19. század közepe óta közismert volt a városban. Az üzlet a Luther utcán a polgári iskolával szemben helyezkedett el. A bolt alig volt nagyobb, mint egy közepes méretű szoba, de a visszaemlékezések szerint minden kapható volt benne, amire egy embernek az életben szüksége lehet. Kovács Soma 1917-ben hunyt el 88 éves korában, s halálakor az újság úgy emlékezett róla, mint Nyíregyháza egyik legismertebb és legkedveltebb embere, akinek boltjába számtalan diák járt az órák közti tízpercekben, virágot és gyógynövényeket árult, s el is magyarázta a gyógyászati teendőket vevőinek, s amikor nagy ritkán egyedül volt a boltban, az üzletből nótaszó szűrődött ki.

Kertész Tünde Fruzsina
történész, muzeológus