Pro museo díjátadás a jósa andrás múzeumban

A 2021.-ben alapított “Pro Museo” díjakat idén a múzeum munkatársai közül Román Zoltánné Ágnes, a múzeumot támogatók közül Dr. Bakay Mária kapták.

Román Zoltánné Ágnes

12 éve dolgozik a Jósa András Múzeumban múzeumpedagógusként.

Hivatása iránt elkötelezett igazi szakember. Alapos, precíz, becsületes, egyenes, munkájára maximálisan igényes, elhivatott munkatárs. A pandémia idején magas színvonalú digitális múzeumi tartalmakat állított elő, ezek egyike volt a Kokárdás úti passzus, mellyel a Jósa András Múzeumot az országos múzeumok közé emelte. Ebben az időszakban a határok elmosódtak a digitális világnak köszönhetően, így az Ágnes és kollégái által előállított virtuális tartalmak európai szintű elismerést is szereztek a múzeumnak.

Az elmúlt években szívén viselte a munkatársak előmenetelét. Múzeumi koordinátorként dolgozott képzési lehetőségekkel, sok hasznos információval látta el a megyebeli múzeumokat és anyaintézménye kollektíváját is.

A munkája iránti tisztelet és szeretet motiválja, mellyel olyan kiemelkedő szakmai munkát végez, ami minden kolléga számára példaértékű lehet.

Soha nem elégszik meg az elért eredményekkel – folyamatosan tanul, fejleszti tudását és ezt a tudást szívesen osztja meg kollégáival is. Nyitott ember, jó kapcsolatot ápol bármely múzeumi területen dolgozó kollégával.

Ágnes, köszönjük a munkádat! Jó egészséget, további szép sikereket kívánunk!

Dr. Bakay Mária köszöntése

Pro Museo – díj

Jósa András Múzeum, Jósa-nap 2021. december 1.



Ebben az évben a Jósa András Múzeum felbecsülhetetlen értékű tárgyi adományokkal gazdagodott, amelyért a hála és köszönet egy olyan nagylelkű adományozót illet, aki úgy döntött, hogy nagyapja, Bakay Szilárd tábornok katonai egyenruháit és kitüntetéseit gazdag militária gyűjteménnyel rendelkező múzeumunknak ajándékozza.

Az adományozó nem ismerhette nagyapját, aki a vérzivataros huszadik században harcolt mindkét világháborúban. Századosi rangot szerzett az első világháborúban, majd a hírszerzésnél dolgozott és belgrádi, athéni és szófiai katonai attaséként szolgált. A második világháborúban a keleti fronton harcolt. 1941-ben altábornagyi rangot kapott, majd a magyar történelem egyik legnehezebb évében 1944-ben Budapest vezénylő tábornoka volt altábornagyi rendfokozatban. Kulcsszerepe volt a kiugrási kísérlet előkészítésében, amiért a németek 1944. október 8-án elrabolták és a Gestapo bécsi központjába vitték.

Innen a mauthauseni fogolytáborba került, ahol 1945. május 5-ig raboskodott. A tábort az amerikai csapatok szabadították fel. Bakay Szilárdot a szövetséges ellenőrző bizottság vizsgálatait követően nem vonták eljárás alá. Sem amerikai, sem szovjet részről nem találták bűnösnek. Így 1945 júniusában végre hazatérhet sokat szenvedett hazájába, egy újabb vesztes háború után. A számos megpróbáltatás után itthon sem élhet békességben, a népbíróság ugyanis vádat emel ellene. A vádak alól felmentik, majd 1946-ban a Honvédelmi Minisztérium nyugállományba helyezi. Bakay Szilárdot 1946. április 11-én két civil ruhás nyomozó keresi, aki kérésükre velük tart, ekkoriban ugyanis gyakran hívták be tanúkihallgatásokra. Egy szemtanú látta, ahogy egy teherautóba tuszkolták, ami elhajtott vele. A családja pedig soha többé nem látta és további sorsa felől sem tudott semmit évtizedeken keresztül. A rehabilitációs dokumentumokból derült ki, hogy Bakay Szilárdot 1947. március 17-én Sopronban (feltehetőleg Sopronkőhidán) végezték ki, golyó által. Családjának 46 hosszú évet kellett várnia, míg megtudhatta mi történt vele. Bakay Szilárd unokája nem ismerhette nagyapját. 1951. szeptember 26-án született Debrecenben, a család kitelepítése idején. Talán ezek a körülmények is sarkallták arra, hogy családjának múltját megismerje, tisztában legyen azzal honnan jött és ápolja az ártatlanul meghurcolt és kivégzett nagyapja emlékét. Mindennek tudatában tisztelettel adózunk a felbecsülhetetlen ajándékért, amelyet önzetlenül adott a Jósa András Múzeumnak. Köszönetünket szeretnénk kifejezni azzal, hogy a 2021. év Pro Museo – díjat a múzeum támogatói kategóriában neki adjuk. Köszönjük nagylelkű felajánlását, amellyel a Jósa András Múzeumot kimagaslóan értékes adománnyal gazdagította. Szívből kívánunk jó egészséget további családtörténeti kutatásaihoz!