Tiszaeszlár

Tiszaeszlár

Tiszaeszlár és vidéke rendkívül gazdag honfoglalás kori temetőkben. A tőle keletre lévő Bashalom község mellett két igen rangos honfoglalás kori temető került elő, s tőlük nem messze a köznép egyszerű mellékletekkel ellátott nyugvóhelyének részlete is napvilágot látott. E temetők közelében Kovalovszki Júlia e népesség falutelepülését is megtalálta, s jelentős részét fel is tárta. Így e szűkebb körzet hazánk azon ritka területei közé tartozik, ahol a honfoglalás utáni magyarság települését és temetőit is ismerjük.

A Bashalomtól északra fekvő Fenyvestáblában az első világháborút követő román megszállás idején a román katonák lövészárkot ástak, s ekkor sírokra és leletekre bukkantak. Az előkerült tárgyakat az egyik tiszt összeszedte s magával vitte. A későbbi feltárások eredményeit ismerve, majdnem bizonyosak lehetünk abban, hogy honfoglalás kori sírt dúltak és fosztottak ki a megszállók. Negyedszázaddal később ugyanis itt két honfoglalás kori temető gazdag sírjai láttak napvilágot.

 

TARSOLYLEMEZ (D. SÍR)

Erősen töredezett állapotú, vékony ezüstlemezből készült tarsolylemez. Előkerülésekor még kissé bemélyített szélű, kissé aranyozott felületű levélalakok voltak kivehetők. A hátlemezhez szögecsekkel erősítették, néhány lyuk még látszik a töredék peremén.

A tarsoly zárószíjának felső részére helyeztük el kiállításunkkor a B. sírból származó kis szív alakú ezüstveretet, amely valóban hasonló funkciót tölthetett be, csak egy díszítetlen tarsolyon.

 

 

 

A szerző, Fodor István engedélyével.

Forrás: A honfoglaló magyarság, 1996 Magyar Nemzeti Múzeum