27. lh.

27. lh.

JELENTÉS A NYÍREGYHÁZA KELETI ELKERÜLŐ 27. LELŐHELY FELTÁRÁSÁRÓL

 

A 2002–2003-as terepbejárás során nagy mennyiségű bronzkorinak (Gáva), kora vaskorinak, császárkorinak és középkorinak meghatározott cserepet gyűjtöttünk, amiből intenzív településekre gyanakodtunk.

A megelőző feltárásra 2004-ben került sor. A nyomvonal alá eső rész nagysága 33800 m2.

 

Hombár a 180. objektumból

A feltárt terület hosszúsága 535 m, szélessége 100-110 m. Északon a 25. lelőhelytől egy csatorna, délen a 26. lelőhelytől egy mocsaras, alacsonyabban fekvő terület választja el. Déli, mintegy 300 m hosszú részét egy hát alkotja, ahol az altalaj agyagos, kötöttebb homok. Az északi rész egy lazább homokos altalajú domb. A lelőhely két részét egy mocsaras mélyedés választja el.

A lelőhely déli részén egy császárkori szarmata telep házait, tárolóvermeit, füstölőit, kútjait tártuk föl. Az alábbiakban ezek közül emelünk ki néhányat.

A nyomvonal szélén, a lelőhely déli végén egy szarmata körárkos, D-É-i tájolású, bolygatatlan sír (565. sír) jelentkezett. Valószínűleg a temetkezés nem tartozik a lelőhelyen már korábban északabbra, 450 m-nyire feltárt többi sír csoportjához.

A sírt körárok övezte, mely 250-300 cm-re van a sírgödörtől, csak a DNy-i része maradt meg, ahol egy kutyacsontvázra bukkantunk.

A császárkori település mellett egy késő vaskori település gyérebb maradványaira bukkantunk.

Az egyik ház – feltehetőleg fazekasműhely – leégett, ezért a benne talált edénytöredékek mindegyikén másodlagos égés nyomait figyeltünk meg.

A lelőhely északi részén a császárkori telephez tartozó 46 – köztük 10 körárkos – sírból álló temetőrészletet dokumentáltunk. A sírok túlnyomó része rabolt. A tájolás minden megállapítható esetben dél-északi.

A temetkezéseken kívül feltárásra került 28 bronzkori (Gáva korú) gödör, egy késő vaskori „tanya” 1 gödre és 2 háza, további 1 ház és 3 gödör kora közelebbről nem határozható meg, de a leletanyag őskorra utal. A császárkori telep feltárt objektumai a következők: 11 ház, 19 kút, 7 füstölő, 320 gödör. Kora középkori 7 gödör, Árpád-kori 2 gödör, középkori 1 gödör, nem tudtuk meghatározni a korát 275 gödörnek, 10 kútnak, valamint 3 ovális körároknak, melyek valószínűleg aklok tartozékai. Újkori objektumnak bizonyult 9. 50 esetben kezdtünk el bontani olyan foltot, amelyről kiderült, hogy nem régészeti – hanem valószínűleg természetes – jelenség.

 

 

 

Gindele Róbert – Alexandru Matei – Cristian Virag –

Dan Băcueţ-Crişan – Sanda Băcueţ-Crişan – Liviu Marta –

Horea Pop –Ioan Bejinariu – Daniel Sana – Székely Zsolt