Kutatók Éjszakája
2017. szeptember 28. 15 óra
A Kutatók Éjszakáját 2005 óta rendezik meg Európa-szerte az Európai Bizottság kezdeményezésére. Az ismeretterjesztő programsorozat célja, hogy megismertesse az érdeklődőket a tudomány világával, kedvet csináljon a fiataloknak a kutatómunka nehéz, de szép hivatásához. Múzeumi rendezvényünkkel is az a célunk, hogy beavassuk az idelátogatókat az intézményünkben folyó szerteágazó kutatómunka rejtelmeibe, megismertessük a város közönségével a háttérben zajló tudományos munka izgalmas eredményeit.
Program
15 óra: Rendhagyó tárlatvezetések a Fejedelmeink mesés kincsei, a Restaurátorok műhelytitkai és a Csókolj meg édes! című új kiállításokban.
Előadások
15,30–16 óra
Tompa György (régész): Attila népe – érdekességek a hunok életéből
16–16,30 óra
A restaurálás műhelytitkaiból:
Németh Erika (restaurátor): Múzeumi puzzle – egy római kori üvegpohár újjászületése
Takácsné Varga Ágnes (restaurátor): A textilrestaurálás fortélyai
16,30–16,50 óra
Holmár Zoltán (történész): „Legek” a magyar bankjegyek történetéből
A belépés ingyenes!
* * *
Muzsikáló múzeum
2017. szeptember 28. 17 óra
17–17,30: Rendkívüli tárlatvezetés a Fejedelmeink mesés kincsei című új kiállításban.
17,30: „Felülről fúj az őszi szél”. A Nyíregyházi Egyetem népzenész hallgatóinak koncertje
Igazi élményben, jó hangulatú nótázásban és muzsikálásban lehet része annak, aki ellátogat a népzenész diákok múzeumi koncertjére. A számos díjat nyert Boróka együttes összecsiszolódott éneklése mellett sokféle hangszert is megszólaltatnak a fiatalok, ízelítőt adva a Kárpát-medence különösen gazdag népzenei hagyományából. Az autentikus hangzású hangszeres és vokális darabokat a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium Tánctagozatának vendégszereplőként meghívott táncosai színesítik táncukkal. A műsort Juhász Erika állította össze.
A felsőfokú népzenészképzés Magyarországon elsőként az egykori Bessenyei György Tanárképző Főiskolán indult meg 1991-ben, s a többszörös átszervezés ellenére ma is töretlenül folytatódik a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetében. Számos olyan kiváló, országosan ismert népzenész szerzett itt diplomát, mint például Csík János, a Csík zenekar vezetője, vagy Pál István Szalonna, aki jelenleg az Állami Népi Együttes művészeti vezetői posztját tölti be. A képzés legfontosabb célja az értékőrzés, a hagyományok átmentése, azon belül a nemzeti kultúra részét képező autentikus magyar népzene elsajátítása és élményszerű továbbadása.