Kiállítás Kiss Lajos múzeumigazgató emlékére

Istenem, milyen nagy lélök volt ebben a kis emberben

Kiállításunk mottóját Szent Tibor írótól, néprajzi kutatótól kölcsönöztük, aki így emlékezett Kiss Lajosra. „Az Atya most is időtlenül ott ül a gondolkodószékében. Nem szól, de szemefénye és lelke sugárzik felénk. Istenem, milyen nagy lélök volt ebben a kis emberben.” Ez az idézet a maga tömörségében jól érzékelteti, hogy egy nem mindennapi emberről szól. A Hódmezővásárhelyen született, majd életének jelentős részét Nyíregyházán töltő, végül Budapesten elhunyt néprajztudós, régész jelentős szerepet játszott intézményünk életében. Múzeumunk névadója, Jósa András, az ő személyében talált rá arra, aki hozzá méltó módon öregbítette múzeumunk hírnevét. Bár 36 évet töltött Nyíregyházán, nevét mégis kevesen ismerik. Kiállításunk nemcsak az emlékének kíván adózni, hanem közelebb kívánja hozni személyét a ma emberéhez.

Személyiségét, tevékenységét, érdeklődési körét két életképpel próbáljuk illusztráltuk. Törekedtünk arra, hogy olyan érdekes, egyben sokszínű momentumokat villantsunk fel életéből, melyek révén képet kaphatunk a „néprajzi tudomány szögény emböréről.” A „szögény embörről”, aki egész életében büszkén megtartotta a vásárhelyi szülőföld tájszólását, aki szegényparaszti családból származott és aki megírta a szegény ember és a szegény asszony életét mindnyájunk okulására.