Péchy-Kovács gyűjtemény

A Jósa András Múzeum állandó kiállítása

Megtekinthető: hétfő kivételével, nyitvatartási időben.

Dr. Kovács Gyula és felesége Péchy Mária a Jósa András Múzeumnak ajándékozta a több mint 700 darabból álló magángyűjteményét. A gyűjtemény részben Péchy Mária családi öröksége, részben házasságkötésük utáni közös szerzemény. Családi örökség a bútorok többsége (biedermeier szalongarnitúra, írószekrény, 2 komód, ebédlőszékek, 4 db különböző méretű asztal, 2 üveges vitrin), a több generáción keresztül öröklődő ezüstök (Péchy, Kornis, Dogály, Olchváry családoké): evőeszközök, sótartók, tálcák, tálak, gyertyatartók, kancsók, díszdobozok, valamint porcelán és üveg tárgyak, néhány festmény, perzsaszőnyegek. A gyűjtemény másik része Péchy Mária gyűjtőszenvedélyének eredménye. Több évtizeden keresztül vásárolta, a szebbnél szebb mázas cserépedényeket, amelyek Észak-Magyarország, Erdély és az Alföld kerámiaközpontjaiban készültek. Ezek részben fazekasmunkák: bokályok, tálak, csuprok, fazekak, korsók, részben dísztányérok, amelyek többsége Észak-Magyarország keménycserép gyáraiban készültek (Hollóháza, Telkibánya). A cserépedények száma: 323 db, ebből 181 db fazekaskészítmény. De találunk a gyűjteményben 1872-es datálású komáromi ládát, festett és faragott székeket. A gyűjtemény részét képezik a különböző háztartási eszközök, amelyeket egykor Péchy Mária édesanyja, nagyanyja konyhájában használtak: habüstök, mozsarak, sütőformák, kávédarálók. Dr. Kovács Gyula nyugdíjazásáig a Debreceni Atommagkutató Intézet gazdasági igazgatója volt, felesége Péchy Mária Nyíregyházán született, itt végezte alap és középfokú tanulmányait, majd a Kálvineumban érettségizett és szerzett tanítónői oklevelet. A népművészet iránti figyelmet tanára, Boros Géza és az akkori múzeumigazgató, Kiss Lajos keltette fel. Az adományozók nyíregyházi kötődésük miatt keresték meg a Jósa András Múzeumot 2006 nyarán azzal a szándékkal, hogy az életük során felhalmozott értékeket a múzeumnak ajándékozzák. Kívánságuk annyi volt, hogy azokat a múzeum állandó kiállítás keretében mutassa be.